Got babies? Or family members with sensitive skin? Or just can’t afford laundry soap with its super high prices? We sure do! Why spend $15-20 on a gallon of chemical-rich, fragrant-overloaded, heavily-dyed laundry detergent if it could potentially harm your loved ones’ lovable yet super sensitive skin?

Quick remedy: Try making this all-natural homemade laundry detergent! I found a few different recipes and reviews on Pinterest, and apparently everyone swears by this homemade detergent! Its all-natural ingredients are chemical and dye-free, perfume-free, it’s a natural stain and odor remover, it’s safe for sensitive skin, and costs around .5 cents per load to make. Not to mention the fresh natural lemon scent your laundry will be left with after washing each load! I’ve been using this laundry detergent for several months now, and have even found other websites that have compared its super stain-fighting abilities to your average commercial laundry detergent, and this recipe has proven valiant and victorious against the battle with stains!

First of all, to make my claims accurate, I need to share what the ingredients are and what’s in them (thank you Wellness Mama for sharing):

What’s in it:

Borax, Washing Soda, and Fels Naptha

Borax is a naturally occurring mineral made up of sodium, boron, oxygen, and water. It is an ingredient in most of the natural soaps available now (Seventh Generation, etc.) but it is much more inexpensive to make yourself.

Washing Soda, sometimes called sodium carbonate or soda ash, is made from common salt and limestone or found as natural deposits.

Fels Naptha is a laundry bar soap that is used for dissolving oils and removes stains; its ingredients include tallow, glycerine, coconut oil, palm oil or palm kernel oil.

Calculating the Cost (According to local Walmart prices):

  • One 55 ounce box Washing Soda- $3.49
  • One 76 ounce box of Borax – $4.99
  • One Bar Fels Naptha Soap- $2.99

A 3.5-Gallon batch of detergent costs approximately $5.69 to make and washes exactly 112 loads (using 1/2 cup detergent per load), costing about $0.05 per load!

And now for the recipe you’ve been waiting for:

Also helpful:

Print out these super cute labels above that I made and tape them to your milk gallons!

Printable Soap Labels Here

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.